Jedna z najbardziej znienawidzonych lektur szkolnych

Stefan Żeromski należy do grona najbardziej znanych polskich pisarzy. Jego książki do dzisiaj cieszą się dużym szacunkiem, a część powieści stanowi część kanonu lektur szkolnych. Niemniej jednak to też i teksty tego autora uważane są przez wielu za przykład tych historii, które niezbyt dobrze poradziły sobie z upływem czasu. Książki Żeromskiego wielu charakteryzuje jako ciężkie w odbiorze, trudne i męczące. Dlatego też nie powinno dziwić, że Syzyfowe prace (książka ta należy do listy obowiązkowych lektur w szkołach podstawowych) określane są całkiem często jako jedna z najgorszych historii tego autora. 

Ku pokrzepieniu serc

Pisarstwo Stefana Żeromskiego cechował duży pesymizm. Przy tym nie można nie docenić prób autora, który starał się często – w bardziej lub mniej udany sposób – pokrzepić swoich rodaków. Próbę pokrzepienia naszych serc możemy zauważyć także i w Syzyfowych pracach. Trzeba przyznać, że momenty, w których autor odchodzi od swojego topornego, ciężkiego i pesymistycznego stylu są momentami w tejże lekturze najlepszymi. 

Ciekawe odniesienia

Czytając uważnie teksty Żeromskiego, możemy zaobserwować liczne odniesienia do innych polskich pisarzy. Chociażby, w Syzyfowych pracach Żeromski wielokrotnie nienachalnie wspomina o twórczości Adama Mickiewicza. Sporo tu też odniesień do tworów Homera (Iliada i Odyseja), poematów Juliusza Słowackiego czy mitologii greckiej i rzymskiej. To wszystko nadaje powieści Stefana Żeromskiego większego kolorytu, sprawiając, że jej lektura staje się chwilami całkiem interesująca. Na pewno warto do twórczości tego polskiego autora wrócić po latach i sprawdzić, jak bardzo zmieniła się nasza perspektywa. 

Syzyfowe pracy lektura szkolna autorstwa Stefana Żeromskiego to: 

– klasyka literatury polskiej oraz obowiązkowa lektura szkolna,

– pesymistyczna opowieść o Polsce pod zaborami,

– ważny, choć trudny w odbiorze tekst,

– jedna z mniej lubianych lektur wśród uczniów,

– historia o trudach życia i jego szarej codzienności.